Czy balustrada przy schodach jest konieczna?

Balustrady przy schodach, obok funkcji dekoracyjnej mają za zadanie, przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo użytkowników.

Formalnie, kwestię balustrad przy schodach dla budynków użyteczności publicznej reguluje § 296 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Mówi ono, że jeśli schody mają wysokość powyżej 0,5 m muszą mieć zamontowaną barierkę i balustrady przyścienne, oraz jeśli ich szerokość przekracza 4 m muszą mieć również barierkę pośrednią. Budynki użyteczności publicznej to np. budynek administracji publicznej, sądy, szkoły, kościoły oraz inny budynek przeznaczony do wykonywania podobnych funkcji.

Przepisy te nie będą obowiązywać w przypadku budynków wielorodzinnych. Tutaj zastosowane ma § 298 wyżej wspomnianego rozporządzenia. Balustrady przy schodach są obowiązkowe i muszą mieć wysokość 1,1 m.

Przepisy budowlane nie określają wymogów dotyczących balustrad w domach jednorodzinnych. Warto jednak przestrzegać zaleceń sformułowanych dla budownictwa wielorodzinnego.

Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download mobile firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course

KONTAKT Z NAMI

BALUSPAW M. Klawe M.Kokotkiewicz Sp. J.
ul. Św. Michała 24, 61-023 Poznań
NIP: 97 2120 4648
Telefony kontaktowe
+ 48 606 816 893 - + 48 604 987 482
tel. stacjonarny: +48 61 654 56 12
email: biuro@baluspaw.pl